September 26, 2017

July 2, 2017

Please reload

Son Paylaşımlar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Balzamik Soslu Dana Dili ve Tereyağında Beyin

January 9, 2017

 

"Bu sıcakta sakatat yenir mi?" demeyin. Yenir!! Dana dili en sevdiğim sakatatlardan biri. Her daim yiyebileceğim bir lezzet. Şimdiye kadar hiç soslu dil tatmamıştım. Her şeyin bir ilki vardır dedim ve bu sefer soslu yapmak istedim. İyi ki de istemişim zira ben çok beğendim. Gelelim ayrıntılarına:)

 

Sakatatçıdan bir adet dana dili alıyoruz. Güzelce yıkadıktan sonra  düdüklü tencerede 1 litre su ile birlikte 1.5-2 saat pişiriyoruz. Dilin boyutuna bağlı olarak süreyi ayarlayabilirsiniz. Suyu fazla koymayın. Piştikten sonra yapacağımız sos için bu suyu kullanacağız. Su ne kadar az olursa aroma o kadar yüksek olur.

 

Not: Dana dili üzerinde yenmeyen özel bir kabuk tabakası vardır. Bu tabakayı pişirdikten sonra kolayca alabilirsiniz.

 

 

 

 

Dil piştikten sonra bir kenarda soğumaya bırakıyoruz. Bu arada sosun yapımına geçebiliriz. Aslında çok basit bir sos. Ana nokta, dil gibi çok yağlı ve sulu yemeklerde yağın rahatsız edici ağırlığını dengelemek için balzamik sirke kullanımıdır. Tencerede kalan suya, 2-3 dal taze biberiye, bir avuç kadar maydanoz, 2 yemek kaşığı top karabiber,bir tutam tuz ve çeyrek çay bardağı balzamik sirke ekledikten sonra 6-7dakika kadar kaynatıyoruz. Sosun tadına bakarak tuz ilavesi yapabilirsiniz. 

 

Dana dilini dilim dilim kestikten sonra üzerine sos döküp servis edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Bizi Takip Edin