September 26, 2017

July 2, 2017

Please reload

Son Paylaşımlar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Toskana Lezzetleri / Siena- Roma-Napoli

May 1, 2017

 

Bir önceki Toskana bölgesi lezzetleri yazımın ardından gezimizin ikinci bölümü olan Siena, Roma ve Napoli bölgesi lezzetlerini de sizlerle paylaşıyorum. Tabi Roma ve Napoli’yi de Toskana'ya dahil ettiğimi söylemeliyim:) o haritalar değişecek!!!

 

Floransa’dan tren ile Siena’ya ulaştık. Siena, ortaçağı kasabası yapısının bozulmadığı çok şirin bir yer. Lakin çok sıcaklarda giderseniz eziyete dönüşebilir. Kaldığımız otelde klima yoktu. Otellerin çoğunda da yokmuş. Otel seçiminde buna dikkat edin.

 

Siena lezzetlerine başlıyoruz….

 

Bar Osteria II Bargello

 

Siena’daki ilk durağımız bu şirin kafe. Tüm İtalyan kafelerinde olduğu gibi burada da sandviçler ve paniniler mevcut. Biz şöyle güzel bir “Tagliatelle with Porcini” yiyelim dedik:)

 

 
Porçini mantarlı sosu çok lezzetliydi. Hatta yediğim en iyisi diyebilirim. Tek eksisi hamuru biraz fazla pişmişti. Fiyatı 7.5 euro

 

Birde Buffalo Mozzarella salatası aldık. Zaten Italya’da menüde buffaloyu gördüğüm an kaçarı yok alırım hemen.

 

 

 


Çok efsane bir mozarella olduğunu söyleyemem ama lezzeti fena değildi.  Fiyatı 9 euro

 


Ristorente Pizzeria


Yürürken tesadüf denediğim yerlerden birisi bu ayaküstü pizzacı. Lezzet oldukça başarılı. Ben genel olarak Siena restoranlarının genel yapısını fazla turistik buldum. Bu sebeple geçiştirmek için burası gayet iyi. Dilim pizzalar 3.5 euro

 

 

 

 

Siena da 1 gece kaldık ve ertesi gün doğrudan Roma’ya yolculuğa geçtik.

 

Not: Siena’dan Roma’ya doğrudan bir tren yok. Öncelikle Siena tren istasyonundan otobüs ile ismini hatırlayamadığım bir yere gidiyorsunuz. Oradan ise hızlı tren ile Roma’ya ulaşıyorsunuz. Hem otobüs hem de tren yolculuğunu gündüz vakti yaparsanız nefis manzaralar eşliğinde gidersiniz.  

 

 

ve  Roma…

 

Geçen sene gittiğimde feci şekilde hastalanmış, birçok yeri gezememiş ve birçok mekana gidememiştim. Bir senedir feci bilenmiş durumda Roma’ya geldik.
 

Cantina&Cucina

 

Roma’nın her bölgesi cafe ve restoran açısından cennet gibi. Pizza Navona bölgesindeki bir ara sokakta olan bu mekan küçük ve çok güzel dekore edilmiş. Kapıda 5-10 dakika kadar bekledikten sonra masamıza oturuyoruz. Tabi böyle lokal bir yere gidince millete ne gidiyor diye etrafa bakmaktan, bazı masalara uzunca bakışlar atmaktan kendimi alamıyorum. Biri bizi izlese çok güler herhalde:)

 

Bruschettaya olan özel ilgim nedeniyle yine başlangıcı domates ve beyaz hindibalı bruschetta ile yaptım.

 

 

İlk defa hindiba tatmış oldum. Tadını beğendim ve ekmek üstünde oldukça lezzetli. Domatesli ise yine beklediğim lezzette değildi ama yine de başarılıydı. Fiyatı 3 euro

 

Etraf masalara giden ne olduğunu tanımlayamadığım bir ara sıcak yemeğinin ne olduğunu öğrenip sipariş ettik. Meğer bizim enginar çiçeği kızartmasıymış:)  Ek olarak bir de salata aldık.

 

 

 

Salatanın favorim olacağını hiç düşünmezdim. Çok başarılı!!!

 

Enginar çiçeği kızarması da lezzetli bir ara sıcak. Denenebilir.

 

 

Ana yemek olarak çok fazlaca tavsiye aldığım ve okuduğum Roman Beef ve 4 peynirli pizza istedik. Roma Beef bildiğimiz dana etinden yapılan, kavurma kıvamında bir tür et yemeği. Lezzeti güzel ama bizim kavurmamıza yaklaşamaz. Denemiş oldum ama bir daha yemem. Ama miktarı oldukça bol. Fiyatı 16 euro

 

 

4 peynirli pizzanın da lezzeti ortalama ve rokfor oranı biraz fazla. Haz etmeyenlere duyurulur.

 

 

 

 

Antica Salumeria

 

Bu şirin mekan tam can kurtaran cinsten. Neden mi? Şöyle; şimdi çok sıcakta geziyorsunuz diyelim Roma’yı. Bunaldınız ve yürümek artık eziyete dönüşmeye başladı. O zaman Phanteon'nun bulundupu meydandaki bu mekana gidin ve arka tarafındaki şarküteri kısmına oturun. Orası çok serin ve güzel bir ortam. Peynir tabağı ve şarabınızla hem romantik hem de dinlenmeli dakikalar yaşayabilirsiniz.  Peynir tabağı ve ev şarabı 13-15euro civarı

 

 

 

 

Ve yine Dar Poeta

 

Geçen sene de çok beğendiğim bu pizzacıdan yine oldukça memnun kaldık. Özellikle hamurunu çok seviyorum buranın. Çok ince değil ve hamur lezzetini çok iyi alabiliyorsunuz.

 

Önceki gelişimde tadı damağımda kalan pesto soslu bruschetta ile başlıyoruz. Fesleğen aroması ve parmesan tadını iyi alabiliyorsunuz lakin tuzu fazla geldi bu sefer. Amca dalmış ikinci kez atmış olsa gerek.