September 26, 2017

July 2, 2017

Please reload

Son Paylaşımlar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Brüksel ve Brüj'de ne yenir?

December 9, 2017

 

 

Brüj hakkında birçok arkadaşım o kadar güzel anlattı ki seyahatimi bu rotaya çevirmek şart olmuştu. 2 gün Brüksel, 2 gün Brüj planlaması yaptık. Öncelikle şunu söyleyim; etrafınızda Brüksel’de bir şey yok 2 gün çok oraya ya da orada kalmana gerek yok diyen olabilir. Bence aldanmayın!!! Detaylara gelince ayrıca değineceğim nedenine…

Önemli bir konu var ki bizim dönüşümüzde çile oldu resmen:)  Şimdi Brüksel’e giderken iki seçeneğiniz var. Ya Brüksel havaalanı ya da Charleroi Havaalanı. Charleroi havaalanı şehrin biraz uzağında. Flipco firması otobüsleri ile Brüksel’e 1 saatte ulaşılabiliyor . İnternetten alırsanız fiyat 14 euro . Sorun şu ki eğer dönüşünüz ya da gidişinizde Charleroi den Brüj’e gidiş varsa bu çok sürüyor. 2,5 saat yol. Hele ki dönüşte iseniz çok yorucu oluyor. Hem de günü öldürüyor. Buna dikkat!!!

 

Bildiğiniz üzere yazdığım seyahat rehberleri yemek odaklı oluyor ama araya da önemsediğim, işinize yarayacak detayları da ekliyorum. O zaman Brüksel yemekleri ile başlayalım;

 

Chez Leon

 

 

 

Chez Leon’nu ilk defa Paris gezimde denemiştim. Midyeleri ile ünlü bir yer. Ama asıl yeri burası. Her ne kadar çok turistik olsa da bu mekana uğramak istedim. Garson abiler pek güler yüzlü değil ve iletişimde bulunurken sizi tedirgin ediyor. Neyse aldık menümüzü standart tencerede ve ayrıca özel soslarla yaptıkları midye tabakları var. Standart tabağı kereviz ile servis ediliyor. Çok bir numarası yok. 15 euro içeceği ve patates kızartması ile.

 

 

 

Birde sarımsaklı parmesanlı bir midye tabağı aldık ki lezzet müthiş. Midyenin sote suyu ile parmesan ve pesto uyumu nefisti. Mutlak alın. 18 euro sadece tabak. Doyurucu bir şey değil ama denemeye değer.

 

 

 

WAFFLE

 

 

Şimdi waffle için bir mekan yazmak istemedim. Çok farklı yerlerde yemediğim için kıyaslama yapamıyorum. Ama şunu söyleyebilirim; gitmeden önce araştırma yaptığımda waffle ların sıradan olduğu yönünde çok yorum okumuştum. Bence hamuru gayet iyi. Ha üzerine koydukları çikolata sosu ya da reçel falan bana göre değil. O güzel hamurların üzerine  nefis çikolatalarını eriterek servis etmelerini beklerdim. Belki vardır ama denk gelmedi. Neyse kısacası hamur çok güzel. Üzerine bir şey koydurmadan sadece hamuru yiyin derim. Sadesi 3 euro civarı. 7,5 euro ya kadar waffle var.

 

 

 

Patates Kızartması

 

 

Brüksel’in en meşhur yiyeceklerinden biri de patates kızartması. Şöyle ki; tabi iyisi vardır ama 4 yerde yediğim tüm patatesler kötüydü. Yani çok bir numarası yok.

 

 

 

Fin de Siecle

 

 

Bu mekan lokal halkın tavsiye ettiği çok popüler bir yer. Mekan küçük sayılır ve güzel dekore edilmiş. Klasik bir Avrupa restoranında olduğu gibi 15 dakika kadar sıra bekledikten sonra yerimizi aldık. İlginç yemekler var. Buranın meşhur yemeği Carbonade dedikleri uzun süre şarapta pişirilmiş bir et. Lokum gibi yumuşacık dağılıyor. Ama açıkçası çok etkilemedi.  17 euro

 

 

Ben yine farklı arayışlar içinde kiraz soslu tavşan aldım. Nefis!!! Tavşan eti ve kiraz sosu