Roma Yemek Rehberi / 3 Günde 10 Lezzet Durağı

Öncelikle belirtmeliyim ki Roma'ya bayıldık. Gitmeden önce birkaç arkadaşımla konuşma fırsatı bulmuştum. Roma'yı çok beğeneceğimizi ve 3 güne sığmayacağını söylemişlerdi. Evet kesinlikle haklı çıktılar. Gerçekten bu şehre 3 gün yetmiyor!!

Bugünkü yazımda, her noktasından tarih çıkan ve çok etkileyici olan bu güzel şehri gezerken nokta atış lezzet duraklarından bahsedeceğim. Başlıyoruz.... :)

1- DAR POETA

İlk yemek durağımız Dar Poeta. Trastevere bölgesindeki bir ara sokakta yer alan bu pizzacı oldukça ünlü. Oraya gittiğimizde kapının önünde bir kalabalık vardı. Kapı girişindeki bir görevli masa boşaldıkça isim okuyarak bekleyenleri alıyordu. Tam 1 saat bekledik beklediğimize de değdi doğrusu:) Çoğu kişi isim yazdırdıktan sonra etrafı gezip geliyorlardı. Yani gördüğünüz kalabalık sizi yanıltmasın emin olun bir o kadar daha gezici ekip oluyor. Bu yüzden Cumartesi akşam gidecekseniz bu durumu göz önüne alın.

İlk olarak masamıza bir sürahi ev yapımı kırmızı şarap geliyor. Tadı çok iyi, denemenizi tavsiye ederim. Fiyatı çok çok uygun, yarım litre sürahi 5 euro :)) İki kişi için bize yeterli geldi diyebilirim.

Başlangıç olarak ricotta peynirli-pesto soslu bruschetta istedik. Kesinlikle enfes bir tat. Fesleğenin verdiği aroma bizimkilerden çok daha kuvvetli. Mutlaka deneyin. Fiyat 3 euro.

Gelelim ana yemeklere. Ben klasik margarita denemek istedim. Eşim ise 4 peynirli istedi. Margarita, mozzarella ve domates sosundan oluşan bir pizza. Ekmeğin tadı, kıvamı ve lezzeti çok iyidi. Çok ince olmayan, tam ayarında bir hamur. Ancak bu pizza beklentimin biraz altında kaldı. Mozzarella ve domates tadının daha güçlü olmasını bekliyordum. Fiyat 6,5 euro

4 peynirli pizza ise çok güzeldi. Hafif küflü peynir tadı pizzaya nefis bir lezzet katmış. Ekmeği ve içeriği ile bu pizzayı çok beğendik. Fiyat 9 euro.

Not: Başka masalara servis edilirken gördüm. Buffalo mozerellalı pizza vardı menüde. Onu da deneyebilirsiniz. Pizzanın ortasında top şeklide koca bir mozzarella ile servis ediliyor. Nefis görünüyordu!! :)

2- ANTICO CAFE RUSCHENA

Roma'da kahvaltı genellikle kahve ve kruvasandan oluşuyor. Biz de kahvaltı için ilk sabahımızda otel sahibinin tavsiye ettiği bu kafeye geldik. İçeri girdiğimizde birçok kişiyi ayakta kahve içip birşeyler yerken gördük. Bunun nedeni, oturmayı tercih ettiğinizde fiyatların biraz daha yüksek olması. Dolayısıyla biz de italyanlar gibi birer cappuccino ve mozzarellalı kruvasanı ayakta yemeyi tercih ettik. Fiyat kişi başı 4,5 euro. Bu bölgeye yakın olursanız tavsiye edilir.

3- PASTIFICIO

Pastificio, İspanyol Merdivenleri'nin karşı çaprazındaki ara sokakta bulunan ve önünde uzun kuyruklar olan bir ayaküstü makarnacı. Tezgah arkasında taze olarak hazırladıkları makarnaları pişirip satıyorlar. Biz de 5-10 dakika kuyrukta bekledikten sonra o gün çıkardıkları kıyma soslu "tagliatelle" ile domates-parmesan soslu "gnocchi" den birer porsiyon aldık.

Domates soslu tagliatelle aldante kıvamda pişirilmiş ve hamuru çok lezzetliydi. Yarım saat önce tazecik yapıldığını hemen anlayabiliyorsunuz :)

Parmesanlı domates soslu gnocchi de lezzetliydi. Ancak benim favorim tagliatelle oldu.

Yemeklerin yanında şarap ve su ikramları oluyor. 1 porsiyon makarna 4 euro. Fiyat performans oranı çok iyi bir yer. Burayı da mutlaka listeye alın.

Not: Roma'da su içme derdiniz yok. Birçok yerde çeşme mevcut. Rahatlıkla su içebilirsiniz.

4-PIZZERIA BAFFETTO

Roma şehri ara sokakları ile meşhur. Biz o gün akşam yemeği için 1 saat kadar ara sokakları gezdik. Önünde kuyruk olan bir yer aradık ve sonunda bulduk:) Pizzanın yapıldığı yer görülebiliyor ve ön kısmında 5-6 masa mevcut. Sıra gelmeyecek diye düşündük ancak 15-20 dk. sonra sıra bizdeydi. Girişte bu kadar küçük gibi duran bu pizzacının arkada ve üst katta da yerlerinin olduğunu görünce şaşırmamak elde değil:) Roma'da diğer ünlü pizza restoranları da benzer durumda.

Yine ev şarabı sipariş ettik. Bu sefer daha estetik bir sürahi ile şarabımız geldi.Yarım litre fiyatı 5 euro.

Ben mantarlı pizza, eşim ise yine 4 peynirli pizza istedi. Mantarlı pizza bol domates soslu ve çok lezzetliydi. Diğer masalara baktığımda da çoğu kişinin tercihiydi. Mantarın tadını çok iyi alabiliyorsunuz. Fiyat 9 euro.

4 peynirli pizza da güzeldi ancak küflü peyniri oldukça fazlaydı. Sanki tadını biraz baskılamış gibiydi. Ama küflü peynir sevenler deneyebilir. Fiyat 9 euro.

Şunu da belirtmeliyim ki hamur çok çok ince. Dar Poeta'nın hamurunu daha çok beğendim. Benim tercihim biraz daha kalın hamur.

5- PANIFICIO BONCI

Panificio Bonci, Vatikan bölgesine yakın, ana yeri Pizzarium Bonci olan bir dilim pizzacının şubesi. Eşim, "Anthony Bourdain ile Lezzet Durakları" programını izlerken burayı not almış. Ellerine sağlık iyi ki not almış:) Roma'da yediğim en iyi pizzaydı. Çok çeşitli ve ilginç pizzaları ile biliniyor. İlk olarak ana yeri diye yanlışlıkla Panificio Bonci şubesine gitmişiz. Keşke tüm yanlışlar böyle olsa :))

Küçük bir dükkan, arkadan pizzalar hazır oldukça tezgaha geliyor. Gittiğimizde 4-5 çeşit pizza vardı. Biz brokoli-yeşil zeytinli ve buffalo mozzarellalı pizzaları tercih ettik. Sağdaki mozzarellalı pizza yediğim en iyi pizzaydı. Ekmeği orta kalınlıkta ve çıtır çıtır. Mükemmel bir aroması vardı. Çok çok beğendim. Brokoli ve yeşil zeytin uyumu da nefis olmuştu. Burayı mutlaka gezinize eklemelisiniz!!

Pizzalarımızı yedikten sonra kasadaki görevliden asıl yerinin adresini aldık ve istikamet orası... :)

PIZZARIUM BONCI

Evet, asıl mekana geldik. Burada daha ilginç çeşitler mevcut. O sırada hangi çeşit çıktı ise boşalan tezgaha onu koyuyorlar. Tavşan etli bile vardı :)))

Tercihimiz ricotta peynirli, ıspanak-ançuezli ve eşimin tadı damağında kalan brokolili pizza.

Burada yediğimiz pizzaların gevrekliği ve malzemeleri çok iyiydi. Ancak ilk gittiğimiz şubesinde aldığımız tadı alamadık. Belki de beklenti tavana çakılmıştı :) Gördüğünüz 3 dilim pizza 12 euro civarında tuttu.

Bu iki şube birbirine 15 dakika yürüme mesafesinde. İkisine de gitmenizi öneririm. Ancak eğer sadece birine gidebilecekseniz Pacificio Bonci şubesine mutlaka uğrayın derim.