Barcelona Lezzetleri


Şimdiye kadar ara sokaklarını bitiremediğim tek avrupa şehri Barcelona olsa gerek. Bitmiyor!!! Oradan oraya giriyorsun, oradan başka sokağa ama bitmiyor. Çünkü her sokakta bir hareket var ve daracık sokakları gezmek oldukça keyif veriyor.

 

Bu gezimde de yine sizlere yemek odaklı bir rehber hazırladım ama çok ince ipuçları da vereceğim.

Öncelikle Barcelona havaalanından merkeze dönüş için ufak bir ipucu vereyim. Biz metro ile gidelim dedik ama tam bir ölüm. Çantalarla rezil oluyorsunuz. Hiç düşünmeden otobüs ile ulaşım sağlayın. Tek yön 5.9euro idi (2017 yılı)

İlk durağımız bu seyahatte en çok beğendiğim yerlerden;

Pasta Bar

Pasta Bar, meşhur La Rambla caddesinden yukarı çıkarken sağ tarafta kalan Gotik Mahallesi'nin bir ara sokağında. Çok küçük bir girişi var. Girişte 4 ocak var ve siparişlere göre soteleme işlemi yapılıyor ve taze makarnaları pişirdikten sonra sosları ile karıştırıp servis ediyorlar. Bir form alıyorsunuz ve içeriği siz belirliyorsunuz. Biz pestolu ve karidesli 2 tabak aldık. Öncelikle belirteyim tabaklar oldukça doyurucu. İki istasyon denemek isteyenler bir porsiyonu iki kişi yiyebilirler. Pesto Soslu Tagliatelle, sosu biraz fazlaca ve fesleğen acılığı geliyor biraz. Ama ben çok severim. Diğer tabağımız ise karidesli ve mantarlı, beyaz şarapla sotelenip kremalı sos ile servis ediliyor. Siz de gidince böyle bir makarna isteyin. Karidesler çok lezzetli ve taze. Makarnalar tam ayarında pişmiş aldante kıvamda. Burası kesin uğrak yeriniz olsun. Ortalama bir tabak içecek ile 10-12euro civarı tutuyor.

Kısa bir vereyim; La Rambla caddesi trafiğe kapalı uzun sayılabilecek bir cadde. Kalabalık ve canlı. Restoranlar ve hediyelikçiler var. Ama asıl olay sağ tarafındaki Gotik Mahalle'de. Daracık sokaklar, binaların eski ve işlemeli manzaraları, küçük küçük kafeler, meydanlar sizleri bekliyor olacak. Dediğim gibi gez gez bitmiyor:)

Bacoa Kiosko Burger

Burası zincir burgercilerden. Biz Gotik Mahallesi'nde denize yakın yerdekine gittik. Burada da kendi burgerinizi yapıyorsunuz. Önce et seçiliyor. 200gr lık bir et bir de organik seçeneği var. Biz ayrı ayrı istedik. Fena bir burger degil ama çok da iyi diyemem. Eti çok pişirtmemek lazım hayli kuru oluyor. Birde ben küflü peynir soslu istedim o baya kötüydü. O sosa bulaşmayın:)) Fiyat içecek ile 9-10 euro civarı.

Bar Celta Pulperia